ג'יפים, בהרי הקרפטים - רומניה (4 ימים)

קבוצת ניר הרמתי – בהדרכת שומץ וורטמן

 

רומניה טומנת בחובה הפתעות אין ספור. אין עוד מדינה במזרח אירופה שנמצא בה מגוון אתרים עשיר כל כך. ממבצרים ומנזרים מימי הביניים עד לחופי הים השחור ולאתרי סקי אלפינים. מערי טרנסילבניה העתיקות והססגוניות ועד לשמורות הטבע בדלתא של הדנובה. מכפרים נידחים לערים מודרניות. קסמה של רומניה הוא בזכות היותה ארץ מתפתחת, המשמרת מנהגים ותרבות עתיקה. רומניה עשירה בנופים פראיים שהם ללא ספק גן עדן לאוהבי טבע והרפתקאות. עמקים פוריים וירוקים לצד פסגות הרים מושלגות. מסע בהרי הקרפטים, הוא מסע בזמן לכפרים מרוחקים ונידחים שהזמן עמד בהם מלכת, חקלאות עתיקה, עדרי סוסים, שוורים רתומים לעגלות, רועי צאן רכובים על חמורים, צוענים נודדים אגמים כחולים, נחלים וקניונים מרשימים ובעיקר מקומיים חמים ומסבירי פנים.

 

למרות שהמסע עובר במקומות רחוקים ונידחים דרגת העבירות של הדרכים קלה עד בינונית כך שניסיון בנהיגת שטח / ג'יפים אינו הכרחי.

 

תוכנית המסע 

 

יום רביעי, 4/6: תל אביב – בוקרשט

נצא בטיסה לילה מתל-אביב לבוקרשט נחיתה מוקדם בבוקר המחרת (05:00).

 

יום חמישי, 5/6: בוקרשט – הרי הבוצ'ץ'

בשדה התעופה נקבל את הג'יפים, נבדוק שמן מים, נמלא דלק, מי שתייה, נעמיס את הציוד ונצא צפונה. נסיעה קצרה על כבישים תוביל אותנו לעיר פלויישט המהווה את שער הכניסה לעמק טליג'אן, התוחם את הרי הקרפטים ממזרח. לקראת הצהרים נגיע לעיירת הנופש סיניה. העיירה הקטנה התפתחה לאתר נופש חשוב עוד בשנת 1870, אחרי שהמלך קארול ה-1 בנה בה את מצודת פלש המקסימה ששמשה כבית הקיץ שלו. מסיניה נתחיל בהעפלה לרכס הבוצ'ץ' המתנשא לגבהים של מעל 2500 מטרים. טיפוס במעלה תלול בדרך מיוערת יוביל אותנו לדרך הררית מדהימה מעל לקו הצמחייה. ביקור באגם וטיול רגלי קצר בפסגות ההרים יוביל אותנו ללינה באזור. לינה – מלון PESTERA או דומה.

150 ק"מ – כביש, 80 ק"מ – שטח.

 

יום ששי, 6/6: הרי הבוצ'ץ'- אגם וידררו

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור במבוכי מערה קרסטית קדושה, בעומק של ק"מ ואשר בתוכה זורם נחל. לאחר סיור במערה נתחיל לרדת מהרכסים אל כפרי וולכיה שיד הזמן לא פגעה בהם. תושבי הכפרים עוסקים בחקלאות בסיסית ומספקים את צרכי עצמם. נחלוף על פני עגלות עץ רתומות לשוורים וסוסים, ערמות שחת ענקיות האופייניות לרומניה ונבקר כפריים המכינים בחצרותיהם את ה"צוויקה" – האלכוהול המקומי. מכאן נתחיל בטיפוס אל רכס הרי הפגרש בקרפטים הדרומיים המכונים גם ה"אלפים הרומנים". ההעפלה היא דרך כבישים תלויים מדהימים המובילים לעבר אגם וידרארו. לינה  CURTA DE ARGES  או דומה.

100 ק"מ – כביש, 100 ק"מ – שטח.

 

יום שבת, 7/6: הרי הפגרש- סיגשורה

נצא בנסיעת בוקר מוקדמת לאורך אגם וידררו לכיוון מעברי ההרים בגובה 2,027 מטרים, ברכס הפגרש – עד שהשלג יעצור אותנו. נחצה את בדרכים עוקפות ונרד אל עבר כפרי הסקסונים שהגיעו מגרמניה לפני 700 שנה. סגנון הכפרים והכנסיות מיוחדים לאזור זה; המקום שומר על אופיו המיוחד למרות שכיום רוב הסקסונים חזרו לארץ מוצאם ובכפרים גרים רומנים וצוענים. לקראת ערב  נגיע לעיירה הציורית סיגישוארה- עיירת ימי ביניים ציורית המוקפת חומה ו 11 מגדלים. נכנס פנימה לטיול רגלי בין הסמטאות הצרות והתלולות  ונראה את הבית בו נולד "דרקולה". ביקור במבצר הסקסוני ולינה מלון SIGISHOARA או דומה.

100 ק"מ – כביש, 100 ק"מ – שטח.

 

יום ראשון, 8/6: סיגשורה - בוקרשט

בשעות הבוקר נצא בדרך המלך דרומה; נמשיך לגבעות פרוהבה הירוקות ונעצור לביקור בעיירה הציורית סיניה ובמצודת פלש. מצודת פלש הינה ארמון מלוכה לשעבר של הנסיך ממוצא פרוסי קארול ה-1, מלכה הראשון של רומניה, והיא אחת המצודות המרשימות ביותר במדינה. לאחר ביקור במצודה נצא בנסיעה בכביש הראשי עד לשדה התעופה בבוקרשט ומשם טיסה חזרה לת"א.

200 ק"מ – כביש, 100 ק"מ – שטח.

 

תאריכי יציאה 

4-8 יוני (שבועות) – בהתאם להזמנת טיסות.


מחיר – מבוסס על 18 מטיילים לפחות;  

לנוסע בחדר זוגי:   799 יורו 
תוספת ליחיד בחדר: 145 יורו.

 

המחיר כולל הכול: טיסות בין לאומיות ת"א - בוקרשט - ת"א, מיסי נמל, מס ביטחון, דמי רישום (בסך 50 יורו לאדם שלא יוחזרו), מלונות בדרגת תיירות טובה עם שירותים ומקלחות צמודים בכל חדר, ארוחות: 3 ארוחות ביום (א. בוקר במלונות ארוחת צהרים – פריסה בשטח, ארוחות ערב במסעדות אוטנטיות או במלונות), כל המרכיבים הקשורים בארגון טיול הג'יפים (ציוד חילוץ, עזרה ראשונה, מכשירי קשר, הדרכה, כניסה לאתרים וכו'), מדריך ישראלי מנוסה מצוות "דרכים", ג'יפים מסוג ניסאן טרנו / פג'רו (או דומים) למהלך ימי המסע לפי 4 נוסעים בג'יפ, דלק לג'יפים.

 

המחיר אינו כולל: ביטוח אישי, הוצאת/ הארכת דרכונים, כל סיור ובילוי שאינם מפורטים בתוכנית, הוצאות בעלות אופי אישי (מזכרות, גלידות, משקאות קלים וכו'), כל מס ו/או היטל שיוטלו עד ליציאת הטיול מהארץ.

 

תוספות: ישנה אפשרות להתארגן בזוגות ולנסוע בג'יפ נפרד בתוספת של 155 יורו לאדם למסע כולו (מותנה בזוג אחד לקבוצה). שלושה אנשים בג'יפ ישלמו תוספת מחיר של 100 יורו לאדם למסע כולו.

 

תנאי תשלום: חמישה תשלומים שקליים שווים לפי שער היורו ביום התשלום בפועל, התשלום הראשון כחודשיים לפני היציאה.

 

תנאי הרשמה: עם ההרשמה יחויב סכום של 50 $שלא יוחזר בכל מקרה, מ 7-14 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 35% מעלות הטיול, מ 3-6 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 50% מעלות הטיול, מ 2 ימים לפני תאריך היציאה ועד 24 שעות לפני מועד היציאה יחויב סכום של 75% מעלות הטיול, ביטול ביום היציאה או אי הופעה יחויב סכום של 100%.  


 

הערות חשובות 

1. לפני שאתם בוחרים חברה שתארגן עבורכם טיול ג'יפים, כדאי לברר כמה דברים חשובים:

א. האם יש  ערכת עזרה ראשונה? אצלנו ב"דרכים" לכל טיול יש ערכת ע.ר ייעודית ומאובזרת.

ב. האם יש ערכת חילוץ לג'יפים? ומה היא כוללת? ב"דרכים" שי ערכה הכוללת כבלי גרירה, חלקי חילוף, כלי עבודה ומכונאי מיומן היודע לפתור בעיות בשטח.

ג. האם הטיול כולל ארוחת צהרים? ומה היא כוללת? ב"דרכים" יש ארוחת צהריים עשירה וטעימה, בד"כ פיקניק בשטח. הארוחה כוללת גבינות טעימות, סלטים, טחינה, טונה, ממולאים, ריבות, דבש, לחמים טעימים, פירות, קפה/תה ומתוקים לקינוח/ חלק מארוחות הצהריים נאכל במסעדות מקומיות קטנות ומקומיות ונהנה ממגוון האוכל הייחודי והטעים של רומניה.

ד. האם יש קשר רדיו בין הג'יפים? ב"דרכים" יש קשר אלחוטי בין כל הג'יפים לכל רכב שי מכשיר קשר אישי.

ה. האם הביטוח של הג'יפים כולל השתתפות עצמית והאים ניתן לבטל אותו? ביטוח הג'יפים של "דרכים"  הוא ביטוח מכיף הכולל השתתפות עצמית בסך 800 יורו לרכב. הביטוח לא חל על נזקי גחון, נזק לצמיגים, שמשות ופנסים.

2. אצלנו ב"דרכים" הג'יפ הוא אמצעי מרתק לראות תרבות, טבע ונוף. זהו טיול ג'יפים המיועד לאנשים שהם חובבי טבע, ובעלי רוח הרפתקנות. הנסיעה היא בדרכי עפר כבושות, כשהמטרה היא לחוות ולהריח את המקום ואת נפלאותיו. זה לא טיול ג'יפים לאנשים שבאים למסע עבירות קשה ומחפשים לבדוק את מגבלות הג'יפ; להם נציע להתנסות תחילה בציר המצלעות בנגב.

צוות "דרכים" ישמח לתת תשובות על השאלות ובכלל לייעץ בכל מה שקשור לטיולי ג'יפים.

3. הג'יפים יושכרו מחברת השכרה מקומית והם מבוטחים ע"י הביטוח המקומי ברומניה כנהוג בחברות השכרת רכב. שימו לב כי מחיר הטיול אינו כולל דמי השתתפות עצמיים במקרה של נזק ו/או תאונה. עם קבלת הג'יפים ברומניה, יש צורך להחתים ערבות אישית כנגד הצגת כרטיס אשראי בינלאומי.

4. "דרכים" אינה אחראית לכל נזק מכל סוג שהוא, בין אם נזק גופני בין אם נזק ברכוש, בין הנוסעים לנוהגים ובין לצד ג' כל שהוא אשר עלול להיגרם כתוצאה מהשימוש, ו/או הנסיעה ברכב. כמו כן  "דרכים" אינה אחראית לכל נזק שיגרם לרכב.

5. לצורך נהיגת הג'יפ יש צורך להצטייד ברישיון נהיגה בינל"מ בתוקף וכן בכרטיס אשראי.

 

מבט לרומניה

אוכלוסייה: 23.5 מליון נפש, (47% כפריים). שטח: 237,500 קמ"ר נהרות: נהר הדנובה מנקז את כל רומניה ומסיים את פיתוליו לאורך 2850 ק"מ, דרך תשע מדינות, בדלתא של הדנובה ברומניה. רוב הנהרות ברומניה הם יובלים של הדנובה. משטר: רפובליקה חוקתית עם מערכת

פרלמנטארית רב-מפלגתית הכוללת בית נבחרים וסנאט. כלכלה: חופשית קפיטליסטית. 50% מכלכלת רומניה מבוססים על התעשייה (מתכת, פטרו כימיקלים, מכונות, טקסטיל ומוצריו), 33% על סקטור השירותים הגדל ו-17% על חקלאות. אקלים: קונטיננטאלי- בחורף שלגים בכל חלקי הארץ, באביב ובסתיו גשמים לרוב. בחודשי הקיץ אקלים בהשפעה ים-תיכונית - חמים ונוח. דת: 86% מהאוכלוסייה הם נוצרים אורתודוכסים, 5% קתולים, 3.5% פרוטסטנטים, 1% יוונים-אורתודוכסים,0.3% מוסלמים ו-0.2% יהודים. שפה: רומנית, קרובה ללטינית הקלאסית יותר משפות רומניות אחרות. מטבע: ליי- Lei, ברומניה אינפלציה גבוהה. בירה: בוקרשט  שעון: זהה לשעון ישראל (מקדים את גריניץ' בשעתיים).


 

ספרות על רומניה

כדי שהמסע יהיה מעניין ומרתק יותר, אנחנו ממליצים להתעניין בספרות הכתובה. רוב חומר הכתוב כבר לא מודפס במהדורות חדשות ונוכל למצוא אותו רק בחנויות הספרים המשומשים ובספריות. חלקם הגדול של הספרים נמצא אצלנו, אתם מוזמנים לבוא ולעיין בהם להנאתכם.

*  מדריכי הנסיעות של "Lonely Plant" מקדישים ספר שלם לרומניה.

* Romania, The rough guide., המדריך הטוב, המתוחכם והמעמיק ביותר בין המדריכים שנכתבו על רומניה והוא כולל פרקים מעשירים בנושא פוליטיקה, מוזיקה קולנוע ועוד.

* ישראלים מטיילים ברומניה- מדריך למטייל הישראלי- כתב וערך לאון אברהמי.

* מדריך בהוצאת  Bradt: Hiking Guide to Romania – מדריך לטרקים ברומניה מאוד מפורט עשיר במפות ומידע רב על כפרים קטנים ונידחים.

* מדריך רומניה מסדרת מדריכי "שטיינהרט-קציר".

 

ויזות ואישורי כניסה

החל מחודש אוקטובר 2006 אין צורך באשרת כניסה לרומניה. יש לוודא כי הדרכון בתוקף לפחות לחצי שנה מיום הטיסה.

 

ביטוח

חובת כל נוסע לבטח עצמו בבטוח רפואי מתאים. במידה ואתם בוחרים לבטח את הציוד, ביציאה מישראל יש להצהיר במכס על תכולת הכבודה (מצלמות וידאו, סטילס וכו').

 

מידע כללי

המסע מתוכנן היטב לאור היכרותנו המעמיקה עם רומניה, תושביה ומנהגיה ולאור הניסיון הרב שצברנו. עם זאת מתרחשות מעת לעת הפתעות ואף תקלות בלתי צפויות, בשל גורמים שלא תלויים בנו ואשר יש בהם כדי לגרום לשנויים במסע או לפגיעה ברמת השירותים המובטחת.

ברומניה הכפרית, רמת השירותים לתייר אינה גבוהה, ואינה אמינה, כמו זו המוכרת לנו מארה"ב או מאירופה ויש לקחת עובדה זו בחשבון. אנא, קבלו זאת ברוח טובה. בהומור ובסבלנות וראו זאת כחלק בלתי נפרד מחוויות המסע. אנו  נעשה הכל שהמסע יהיה מוצלח, אך במקביל נשמור לנו את הזכות לבצע שינויים במסלול בהתאם למצב בשטח.

 

מיומנות

ג'יפים בהרי הקרפטים מיועד לאנשים אנרגטים האוהבים פעילות אקטיבית. הדרישות החשובות ביותר הם רוח הרפתקנות ואהבת טבע; לא דרוש ניסיון קודם בנהיגת ג'יפים.


 

הציוד האישי

הציוד בכללותו (ציוד אישי, אוכל, ציוד מטבח, וכו') נישא על גבי הג'יפים ולכן אין מקום לציוד מיותר, זכרו כי הרשימה המצורפת מטה היא רשימת מקסימום ולא מינימום כך שנשמח אם תצמצמו את הציוד...

 

ציוד מומלץ

 

·      צ'ימידן או תיק - 60 ליטר, אותו תוכלו לשים בנוחות מרבית בתוך הג'יפ.

·       תרמיל גב קטן- לטיולים כדי שנוכל לקחת דרכונים ודברי ערך בסיורים בהם עוזבים את הג'יפים.

·      ביגוד, לבנים, וגרביים לשישה ימים- מאחר ומזג האוויר משתנה כדאי לקחת גם ציוד חם.

·      מעיל רוח / גשם –גם בקיץ במהלך השהות יש אפשרות לגשם. המעיל יעזור לנו לתפקד בגשם.

·       סווצ'ר או פליז

·      זוג סנדלים או נעלי בית לערב.

·      כובע נגד שמש - מומלץ כובע מצחייה עם כיסוי לעורף נגד שמש.

·      כובע וכפפות לקור

·      משקפי שמש - חשובים מאוד נגד סנוור בזמן הנהיגה.

·       בקבוק מים אישי - עדיף בקבוק של ליטר וחצי או שניים .

·        נעלי הליכה - נעלי הליכה גבוהות, נוחות וקלות.

·         כלי רחצה.

·       מגבת.

·       מצית ואולר - תמיד שימושים (חשוב להכניסם לתיק הגדול בטיסה.)

·       פנס - מומלץ לקחת פנס ראש, יש לקחת סוללות נוספות. לטיול במערות

·       עזרה ראשונה אישית - ערכת חירום הכוללת מגוון אמצעי עזרה ראשונה תהייה עמנו אולם אתם תצטרכו להשלים אותה לצרכים האישים: קרם הגנה נגד שיזוף, קרם גוף, שפתון, קוצץ ציפורניים, משככי כאבים, כדורים נגד שלשול (מומלץ מסוג אימודיום), פלסטרים, וכו'.

·      דוחי יתושים כדאי לקחת תכשירים הדוחים יתושים, מומלצים הם: סנו-די ואאוטן (Aotan)

·      יש לקחת גם משחת פניסטיל (Fenistil Gel), המשמשת לאלחוש הגירודים במידה ונעקצתם.

·        עזרה שנייה - חוט ומחט וכמה כפתורים לתיקון.

·       ציוד צילום - לדעתנו כדאי להביא ציוד צילום טוב, שהרי אתם נמצאים באחד מהאזורים היפים בעולם. כדאי לארוז אותו כהלכה. לא לשכוח לקחת סרטי צילום בכמות מספקת.

·        ספרים,

בברכה,


שומץ, איל – טיולי "דרכים".


"דרכים"   בית הילל 16 ת"א, 67017 טל': 03-5613883

 info@drahim.co.il www.drahim.co.i

 


 

 
 
דף הרשמה - טיול ג'יפים ברומניה - 4 ימים – קב' ניר הרמתי

 

תאריך הטיול: שבועות 2008

                                     1                        2                       3                        4

 

שם משפחה

(כמו בדרכון)

 

 

 

 

שם פרטי

(כמו בדרכון)

 

 

 

 

מספר דרכון

 

 

 

 

 

תאריך לידה

 

 

 

 

 

טלפון בית

 

 

 

 

 

טלפון עבודה

 

 

 

 

 

טלפון נייד

 

 

 

 

 

כתובת דוא"ל

 

 

 

 

 

כתובת + מיקוד

 

 

 

 

 

צמחוני (כן/לא)

 

 

 

 

 

מידת חולצה

 

 

 

 

 

סוג החדר

 

 

 

 

 

 

 

 

תשלום 50 יורו - דמי רישום (לפי שער העברות והמחאות – חלק מסה"כ התשלום)

 

ויזה/ישראכרט/ (בתוספת 2% - ניתן לשלוח דמי רישום בצ'ק לכתובת ל: "דרכים – גיאוגרפיה טבע ותרבויות")

 

מספר:___ _____-__________-___________-__________.

 

תוקף:______--___ ___.

 

ת.ז:_____________.

 

שם בעל הכרטיס:______________.

 

חתימה:____________.

תנאי הרשמה: עם ההרשמה יחויב סכום של 50 $שלא יוחזר בכל מקרה, מ 7-14 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 35% מעלות הטיול, מ 3-6 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 50% מעלות הטיול, מ 2 ימים לפני תאריך היציאה ועד 24 שעות לפני מועד היציאה יחויב סכום של 75% מעלות הטיול, ביטול ביום היציאה או אי הופעה יחויב סכום של 100%.  
* בחתימתי על דף זה הנני מאשר את הרשמתי לטיול זה לפי התנאים המופיעים בעמודים מעלה.
                                

נא לשלוח את טופס ההרשמה בפקס: 5615424 03